Kochani! Zapraszam Was dziś na 3 przepisy inspirowane kuchnią Francuską. Ich autorem jest Adriana Rdzanek-Ścibisz. Osoba, której gotowanie i pieczenie przychodzi z niezwykłą łatwością. Zapraszam na wpis.

brioszki_2_smaczneujecie

Składniki:

400 g mąki
70 g cukru
3 jajka
Pół łyżeczki soli
30g świeżych drożdży
Dodatkowo ( do rozrobienia z drożdżami)
100 ml ciepłego mleka
2 łyżeczki cukru

do posmarowania bułek:
1 żółtko
1 łyżka mleka
1 łyżeczka cukru do posypania

lukier:
3 łyżki cukru pudru
pół łyżeczki wody

Przygotowanie:

Drożdże mieszamy z 100 ml ciepłego mleka i 2 łyżeczkami cukru, następnie odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia.
Mąkę, cukier, sól przesiewamy do miski i mieszamy. Dodajemy rozczyn z drożdży, mieszając dodajemy kolejo jajka. Ciasto zagniatamy, aż do uzyskania elastycznej i gładkiej masy. Dodajemy  masło pokrojone w drobną kostkę i zagniatamy, aż do uzyskaia jednolitej masy.
Ciasto umieszczamy w misce przykrytą folią spożywczą i pozostawiamy  na noc w lodówce.
Ciasto wyjmujemy z miski i wyrabiamy kilka minut. Pozostawiamy na ok 1,30 h w temperaturze pokojowej.

brioszki_1_smaczneujecie

Po upływie tego czasu ciasto znów zagniatamy kilka razy i dzielimy na 16 części, formujemy małe bułeczki. Bułeczki układamy  w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Smaujemy żółtkiem wymieszanym z mlekiem i posypujemy delikatnie cukrem. Pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 30 min. Nagrzewamy piekarnik do tem. 180 °C góra – dół. Pieczemy  ok 20 min. Bułeczki dekorujemy lukrem.

ciastka_maslane_smaczneujecie

Składniki:

300 g mąki
150 g cukru
20g świeżych drożdży
150 g masła
150 ml ciepłej wody
Pół łyżeczki soli
Dodatkowo ( do rozrobienia z drożdżami)
50 ml ciepłej wody
2 łyżeczki cukru

Przygotowanie :

Drożdże mieszamy  z 50 ml ciepłej wody i 2 łyżeczkami cukru. Odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia.
Mąkę, cukier, sól wsypać do miski i wymieszać. Dodajemy  rozczyn z drożdży, a następnie dolewając wodę zaczynamy wyrabiać ciasto. Zagniatamy, aż do uzyskania elastycznej i gładkiej masy. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok 30 min.

Wyrośnięte ciasto, wyjmujemy z miski, wyrabiamy kilka minut. Rozwałkowywujemy  na prostokąt o bokach 50 cm x 40 cm. Na środku ciasta wałkujemy masło tak aby powstał mniejszy prostokąt. Posypujemy cukrem. Ciasto składamy rogami do środka w tzw. kopertę. Ponownie rozwałkowywujemy na prostokąt o bokach 50cmx 40cm. Składamy na 3 części ( jeden bok składamy do środka, na niego układamy drugi bok). Ponownie rozwałkowywujemy na prostokąt. Czynność powtarzamy  3 krotnie.

ciastka_maslane_1_smaczneujecie

Rozwałkowane na prostokąt ciasto zwijamy  w rulon. Dzielimy na kawałki o grubości ok 1, 5 cm. Układamy w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posypujemy delikatnie cukrem. Pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 30 min. Nagrzewamy piekarnik  do tem. 180 °C góra – dół. Pieczemy ok 20 min.

Magdalenki_3_smaczneujecie_a

Składniki:
180 g mąki
90 g cukru
120 g masła
3 żółtka
3 białka
Otarta skórka z cytryny

Przygotowanie:

Składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Masło roztapiamy następnie dodajemy otartą skórkę z cytryny. Pozostawiamy do ostygnięcia.
Białko jajek ubijamy na sztywno, powoli dodając cukier. Następnie do masy dodać żółtka i mieszamy do połączenia. Dodajemy przesianą mąkę oraz roztopione masło ze skórką z cytryny i ponownie mieszamy do połączenia składników.

Foremki na Magdalenki smarujemy tłuszczem. Masę wlewamy do 3/4 wysokości. Piekarnik rozgrzewamy do 180 °C. Ciastka pieczemy 15-20 aż będą złociste.

Magdalenki_1_smaczneujecie
Magdalenki_2_smaczneujecie